Rozwój umysłowy dziecka w pierwszych latach życia cz. 11

Ale łatwiej się dziecku przyzwyczaić do nowych pokarmów, niż odzwyczaić od dotychczasowego pożywienia, która to konieczność nastaje dla niego w końcu pierwszego roku życia.

Jest to pierwsze wyrzeczenie się wyrobionego upodobania, pierwsze poddanie się prawu natury. Ponieważ dziecko nie ma woli i myśli, która by nad tą wolą panowała, odzwyczajenie od mleka matki jest dla niego po większej części wielką przykrością. Pomaga tu nieco podstęp wychowawców przez usuwanie żywicielki z oczu dziecka, przez zabawianie go i zwracanie jego uwagi na inne przedmioty, jednakże środki te nie mogą usunąć w zupełności tęsknoty za zwykłem i ulubionym pożywieniem.

Dziecko zaczyna się dalej usamowalniać przez to, że z wzrastającą pewnością zaczyna władać swymi członkami.

Wiele czasu wymaga opanowanie jednego z najważniejszych ludzkich organów tj. dłoni. Prócz małpy i wiewiórki tylko człowiek może przedmioty chwytać za pomocą ręki. Ale podczas gdy małpy od razu na mocy przyrodzonego instynktu umieją chwytać, człowiek musi mozolnie wyrabiać giętkość palców, a zwłaszcza t. z w. wielkiego palca, który dla swej ruchliwości może dłoni człowieka nadawać dowolny kształt.

Comments

 1. Reklama:

  To Cię zaciekawi:

  chlorek magnezu sześciowodny
  chłodnice samochodowe
  chłodziarki do wina
  choroby autoimmunologiczne leczenie naturalne
  choroby dziąseł
  chrzciny warszawa
  ciepłe okna pcv
  ciepły montaż
  cięcie blach miedzianych
  cięcie gresu