Rozwój umysłowy dziecka w pierwszych latach życia cz. 14

Dziecko, trzymając się rączkami jakiegoś przedmiotu, próbuje stanąć na nogach, ale, dziwnym sposobem, porzuca te ćwiczenia i woli całymi tygodniami posuwać się przez używanie rąk jako drugiej pary nóg, albo przez czołganie się na udzie. W tego rodzaju na pół zwierzęcym chodzeniu dziecko dochodzi do ogromnej wprawy.

Widziałem w Szczawnicy, że chłopczyk, który miał jedną nóżkę krótszą, czy zrosłą, tak szybko posuwał się po ziemi, że nie wiele zostawał w tyle za dziećmi biegającymi na nogach.

Dziecko nie potrzebuje używać do czołgania się wszystkich czterech kończyn, lecz dwie nóżki i jedna rączka wystarczają mu doń najzupełniej. Wreszcie przyzwyczaja się dziecko, jak i zwierzęta, wysuwać równocześnie naprzód prawą nogę na lewą rękę.

Ale przeznaczeniem człowieka jest chodzić tylko na nogach w prostej postawie. Natura, chęć naśladowania starszych, jako też zachęty otoczenia powodują małego człowieka do prób chodzenia. Dziecko staje na nogach, trzymając się jakiegoś przedmiotu, próbuje stanąć bez podparcia, a wreszcie puszcza się, balansując rękami, ku niedalekiemu celowi.

Comments

 1. Reklama:

  To Cię zaciekawi:

  darmowe modele 3d do pobrania
  daszek poliwęglanowy
  daszek z poliweglanu
  daszek z poliwęglanu
  daszki poliwęglanowe
  Dekoracja cukiernicza
  dekoracje do pokoju dziecięcego
  dekoracje sal weselnych kraków
  dekoracje sal weselnych poznań
  dekoracje ślubne kraków