Rozwój umysłowy dziecka w pierwszych latach życia cz. 15

Ta pierwsza próba wprost przeciwne sobie pociąga następstwa. Niektóre dzieci, niejako dumne ze swego uczłowieczenia, raz na zawsze porzucają niegodne człowieka czołganie się i odtąd stale chodzą na nogach. Inne po pierwszej próbie wracają znów do czołgania się po ziemi.

Podobnie znajomy mój po przebytym tyfusie napierał się koniecznie, aby mu pozwolono wstać z łóżka, a kiedy pierwsza próba chodzenia bardzo nędznie wypadła, położył się napo wrót do łóżka i wstał raz drugi dopiero za tydzień.

Z wytwarzającą się świadomością powstaje u dziecka uczucie, mącące i zatruwające jego życie duchowe tj. obawa, strach, bojaźń. Obawa jest kilkoraką. Jedna jest przyrodzona, pojawiająca się jednakże więcej u zwierząt, niż u ludzi. Kurczęta chowają się przed jastrzębiem, pierwszy raz widzianym, za pomocą instynktu odczuwając w nim swego naturalnego wroga.

Przed kilku laty wyszedłem z psem na przechadzkę. Przed karczmą pod miastem leżał mały niedźwiadek, mogący uchodzić za wielkiego psa. Towarzyszący mi Kurta, spostrzegłszy go z daleka, puścił się ku niemu z ufnością, uważając go widocznie za psa. Nadbiegłszy jednak bliżej, nagle stanął, zawarczał i uciekł, poznawszy w nim instynktownie, bo nigdy przedtem niedźwiedzia nie widział, drapieżne stworzenie.

Comments

 1. Reklama:

  To Cię zaciekawi:

  delegowanie pracowników do francji 2016
  Densytometr poligraficzny
  dentysta bielsko
  dentysta dla dzieci
  dentysta katowice
  dentysta krzyki
  depilacja laserowa nogi szczecin
  depilacja laserowa pachy szczecin
  depresja w ciąży
  Deratyzacja