Rozwój umysłowy dziecka w pierwszych latach życia cz. 16

Przyrodzony instynkt działa nieraz na całe kolejne generacje, choć zmieniły się warunki, wśród których jakieś stworzenie żyje. Osioł boi się wody pono dlatego, że przyniósł ten wstręt ze sobą z bezwodnych pustyń azjatyckich, jego pierwotnej ojczyzny.

Takiej instynktowej obawy u ludzi nie ma, chociaż się nieraz o niej mówi, bo człowiek od tylu wieków opanował otaczającą go przyrodę, że wśród niej nie istnieje już dla niego naturalny wróg. Tak zw. instynktowa obawa przed niektórymi ludźmi jest zapewne wywołana niemiłym wyglądem tych ludzi, a zwłaszcza wstrętliwymi, uroczliwymi oczami.

Ale jest nieraz w człowieku przyrodzona chorobliwa obawa, która często prawem dziedziczności przenosi się na potomstwo ; np. niektórzy tak się boją myszy, że na samo ich wspomnienie ogarnia ich niepokój. Taka obawa polega na niedomaganiu systemu nerwowego i trudną jest do wyleczenia. W każdym razie niebezpieczną jest rzeczą leczyć ją gwałtownymi środkami; np. pewna dziewczynka, która bała się trzepocącego ptactwa, dostała spazmów, kiedy niańka gwałtem jej wciskała pęk powiązanych kurcząt do ręki.

Comments

 1. Reklama:

  To Cię zaciekawi:

  Deratyzacja Wrocław
  dermatolog Dąbrowa Górnicza
  designerskie fotele ceny
  designerskie krzesła sklep
  designerskie lampy forum
  designerskie meble dla dzieci Warszawa i nowoczesne meble do salonu
  designerskie torebki koszt
  designerskie zapachy do mieszkania opinia
  desingerskie porcelanowe wazony
  deska tarasowa wpc