Rozwój umysłowy dziecka w pierwszych latach życia cz. 18

Przeważnie do dziecięcego wieku przywiązany jest przestrach, spowodowany nagłym wstrząśnieniem organów zmysłowych, albo niezwykłym zjawiskiem. Wchodzą tu w grę głównie wrażenia wzrokowe i słuchowe, ale i nagłe dotknięcie nieznanego przedmiotu wznieca popłoch w umyśle. Siła przestrachu zależy od wrażliwości nerwowej.

Ta wrażliwość jest nieraz u dzieci tak wielka, że każde silniejsze działanie na zmysły, odbiegające od zwykłego trybu, wyprowadza je z równowagi. Jednorazowy przestrach może na długi czas u dziecka wytworzyć obawę przed przyczyną przestrachu.

Dziewczynka pewna przelękła się szczeknięcia łaszącego się psa domowego. Otoczenie tłumaczyło jej, że pies nie chciał jej ugryźć, że tylko w tak niegrzeczny sposób objawił swą radość na jej widok. He odtąd razy pies się do niej zbliżał, dziewczynka powtarzała racje dorosłych: „nie gdzie, cieszy się”, ale z tym wszystkim do psa nie chciała się zbliżyć.

Obawę wzbudza często nie przedmiot sam, ale niezwykłe połączenie tego przedmiotu z innym. Dzieci często nie boją się brzydkiej larwy i bawią się nią, ale okazują przestrach, skoro ktoś z otaczających larwę przyłoży do twarzy.

Comments

 1. Reklama:

  To Cię zaciekawi:

  diagnostyka endometriozy
  diagnoza endometriozy
  Dieta catering kraków
  dieta ketogeczniczna
  dieta z dowozem
  dietetyczny catering wrocław
  dietetyk kliniczny
  dietetyk ruda śląska
  dietetyk warszawa opinie
  dj na wesele śląsk