Rozwój umysłowy dziecka w pierwszych latach życia cz. 20

Umysł ludzki sam z siebie strachów nie tworzy, lecz wchodzą one do niego z zewnątrz. Wiele złego sprawia tu przesąd i głupota dorosłego otoczenia, albo chęć zabawienia się kosztem umysłu dziecięcego ze strony na pół-dorosłych.

Nieraz starsze dzieci dla zabawy straszą młodsze rodzeństwo. Bojaźliwe usposobienie u starszych oddziaływa także na młodszych. Dziecko widząc, że starsze osoby boją się wejść do ciemnego pokoju, że wierzą w urojone strachy, upiory i duchy, same przejmują się obawą.

Obowiązkiem wychowania jest więc pod tym względem rozciągnąć nadzór nad nieświadomymi czynnikami wychowawczymi, o których była mowa w poprzedzającym rozdziale.

Ostatnim stopniem w początkowym rozwoju umysłowym dziecka jest myślenie. Dziecko na mocy pozyskanych pojedynczych szczegółowych wyobrażeń musi tworzyć wyobrażenia ogólne, czyli pojęcia ; zastosowywać do pojęć znaki zewnętrzne czyli słowa, musi sądzić i wnioskować. Aby myśleć prawidłowo, trzeba rozporządzać obszernym doświadczeniem, którego dziecku braknie.

Comments

 1. Reklama:

  To Cię zaciekawi:

  domowa wentylacja
  domowe przetwory
  domy na sprzedaż gdańsk i okolice
  domy na sprzedaż pomorskie
  domy na sprzedaż szczecin
  domy piaseczno
  domy polesie łódź
  domy prefabrykowane Wrocław
  dorabianie kluczy samochodowych łódź
  doradca restrukturyzacyjny