Rozwój umysłowy dziecka w pierwszych latach życia cz. 3

Postępowanie przy ssaniu jest dość skomplikowane, bo wymaga cofnięcia w tył języka i rozrzedzenia powietrza w jamie ustnej. Gdyby dziecko ssania miało się dopiero uczyć, a nie umiało go na mocy instynktu, toby umarło z głodu, zanimby się ssać nauczyło.

W ssaniu skupia się zrazu całe działanie dziecka. Dlatego dziecko się tak dalece do niego przyzwyczaja, że dopiero je trzeba ssania oduczyć, kiedy ono już nie jest potrzebnym. Używanie ciągłe warg przy ssaniu wywołuje w nich pewne podrażnienie, tak, że niektóre dzieci naśladują ssanie jeszcze nieraz przez dłuższy czas. Stąd pochodzi kładzenie palca do ust, a prawdopodobnie w ten sam sposób trzeba wytłumaczyć ogryzanie paznokci.

Znajoma mi dziewczynka aż do czwartego roku drażniła swoje wargi każdym napotkanym miękkim przedmiotem. Tu winien już wkraczać wpływ wychowawczy, aby uchronić dziecko od szpetnego, nawet może szkodliwego, bo narkotyzującego przyzwyczajenia. Przyzwyczajenie zaś musi się rozpocząć wcześnie, bo, jak starożytny mędrzec powiedział: „tym łatwiej przeprowadzić przyzwyczajenie, im rychlej się je rozpoczyna”.

Comments

 1. Reklama:

  To Cię zaciekawi:

  biotyna i jej działanie
  biura do wynajęcia w krakowie
  Biura wynajęcia w Warszawie
  biuro architektoniczne Kraków
  biuro księgowe łódź
  biuro księgowe opole
  biuro księgowe Rachunkowo
  biuro matrymonialne pomorskie
  biuro matrymonialne trójmiasto
  biuro nieruchomości Szczecin