Rozwój umysłowy dziecka w pierwszych latach życia cz. 4

Stosunkowo wcześnie zaczyna się kształcenie zmysłu smakowego, a wrażenia smakowe pozostawiają bardzo rychło ślad w umyśle, który dziecko sobie przypomina.

Rozwijanie się zmysłu powonienia nie jest jeszcze dostatecznie zbadane. Jednakże zauważono, że 18-godzinne dziecko odpychało jedną pierś matki, ponieważ czuło od niej woń nafty, a chętnie ssało drugą, czystą.

Najpóźniej rozwija się najważniejszy z wszystkich zmysł wzroku. Przez pierwsze dwa do trzech miesięcy dziecko rozróżnia prawdopodobnie tylko jasność i ciemność, ale w pospolitym znaczeniu tego wyrazu nie widzi. Dziecko nie wykonywa nawet danego mu za pomocą instynktu odruchu mrugania powiekami, chociaż się zbliży palec do jego oka.

Także ucho dziecka zrazu jest jakby zamknięte; słuch rozwija się u dziecka powoli, dziecko słyszy dopiero w drugim albo trzecim miesiącu.

W ten sposób żyje dziecko mniej więcej przez pierwsze sześć tygodni. W pierwszym tygodniu bezustannie śpi, budzi się tylko do ssania, potem śpi trzy czwarte dnia. Po pierwszym tygodniu rośnie o jedną dwunastą swej długości i jedną czwartą swej wagi. Rozwój cielesny w pierwszych tygodniach życia jest tak szybki, że, gdyby postępował dalej z tą samą chyżością, dziecko w sześciu do ośmiu miesięcy musiałoby osiągnąć swój najwyższy rozwój. Ale rozwój staje się powolniejszy, a sen krótszy.

Comments

 1. Reklama:

  To Cię zaciekawi:

  biuro podatkowe opole
  biuro podróży rzeszów
  biuro rachunkowe łódź bałuty
  biuro rachunkowe olsztyn
  biuro rachunkowe Ożarów mazowiecki
  biuro rachunkowe tczew
  blacha gontopodobna
  blacha z posypką
  blacharstwo lakiernictwo warszawa
  blachodachówka gontopodobna