Rozwój umysłowy dziecka w pierwszych latach życia cz. 5

Za to dziecko zaczyna się rozwijać pod względem duchowym. Dziewczęta rozwijają się, jak się zdaje, szybciej niż chłopcy. Do umysłowego rozwoju prawdopodobnie nie jest potrzebny równo czesny silny rozwój ciała. Dziecko, rozwijające się korzystnie pod względem fizycznym, często trudniej rozwija się pod względem umysłowym. Rozwój fizyczny, jak się zdaje, tyle zużywa sił, że ich nie starczy dla równoczesnego rozwoju umysłowego.

Pierwszym stopniem tego rozwoju jest, że dziecko zaczyna się uczyć używać organów zmysłowych, tych naturalnych pośredników między światem zewnętrznym a umysłem.

Uporawszy się z tymi pierwszymi trudnościami, mniej więcej z końcem drugiego miesiąca zaczyna objawiać łączność z otaczającymi je ludźmi przez próby porozumiewania się za pomocą mowy i uśmiechu.

Dziecko, które dotychczas tylko krzyczało, zaczyna wydawać artykułowane głosy. Nie są to głosy naśladowane, bo dziecko jeszcze nie słyszy, lecz jego własne wytwory głosowe. Dziecko zwykle zaczyna bełkotać po najedzeniu się, kiedy jest ułożone do snu, a więc w chwili, kiedy się czuje dobrze.

Głosy te składają się zwykle ze spółgłoski i samogłoski, ułożonych w tym porządku, że spółgłoska wyprzedza samogłoskę. Do tworzenia głosów używa dziecko organów, nad którymi z powodu kilkutygodniowego ssania już jakkolwiek panuje, a więc warg i języka gardłowych głosów dziecko nie umie urabiać.

Comments

 1. Reklama:

  To Cię zaciekawi:

  Blachodachówka modułowa
  blachodachówki gontopodobne
  blachy aluminiowe anodowane
  blaty kuchenne kraków
  blaty kuchenne radom
  blog jeździecki
  błędy montażu okien
  bmw warszawa używane
  bombki nietłukące
  borówki sprzedaż hurtowa