Rozwój umysłowy dziecka w pierwszych latach życia cz. 9

Dziecko, które przez pierwsze trzy miesiące żyje prawie bez świadomości świata zewnętrznego, zaczyna się w drugim kwartale do niego zbliżać i w nim się rozpatrywać. Posługuje się do tego przeważnie wzrokiem. Skoro zmysł wzrokowy do tyła jest rozwinięty, że dziecko zaczyna rozróżniać linie pojedynczych przedmiotów, z ciekawością przypatruje się swemu otoczeniu. Bodźcem poznawania jest zawsze u człowieka podziw. To, co wzbudza podziw, co imponuje, co interesuje, podnieca chęć do poznania.

Dziecko dotąd nic nie widziało, nic mu się nie opatrzyło, dlatego nie zna t. z w. zblazowania starszych osób. Uwagę jego przykuwają głównie przedmioty świecące, odrzynające się od otoczenia. Tym przypatruje się z ciekawością i nie może się im dostatecznie napatrzeć.

Kiedy kilkumiesięcznemu Jędrusiowi, synowi służącego w Krakowie, ofiarowałem na św. Mikołaja piernik, przypatrywał mu się prawie bez przerwy przez dwa dni.

Przypatrywanie jest zawsze połączone z wyciąganiem rączek ku podziwianemu przedmiotowi, choćby najdalej był oddalony. Dziecko wyciąga, jak wiadomo, ręce ku świecącemu księżycowi. Przyczyna tego zjawiska nie jest zupełnie zrozumiała. Że dziecko nie rozróżnia dokładnie odległości od widzianego przedmiotu, jest to rzeczą bardzo prawdopodobną.

Comments

 1. Reklama:

  To Cię zaciekawi:

  certyfikat gost
  certyfikat kompetencji zawodowych cena
  certyfikat kompetencji zawodowych egzamin
  certyfikat kompetencji zawodowych książka
  certyfikat kompetencji zawodowych kurs
  certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika drogowego
  certyfikat kompetencji zawodowych spedycja
  certyfikat potwierdzający kwalifikacje zawodowe
  chemia do prania tapicerek samochodowych
  chirurg plastyczny gdańsk