Co to jest wychowanie cz. 3

Jednakże zasady, jakie zdobyliśmy przez rozpamiętywanie naszego własnego rozwoju, wymagają jeszcze niejednego uzupełnienia. Polski wyraz wychowywać znaczy właściwie chodzić około jakiejś istoty, zdolnej do rozwoju, z zamiarem wyniesienia jej do wyższego i doskonalszego stanu. Jeżeli się zaś mówi o wychowaniu, to ma się na myśli tylko wychowanie człowieka.

Wyrażając się w potoczny sposób, mówimy także o wychowaniu roślin i zwierząt. Wpływ wychowawczy na rośliny i zwierzęta jest ograniczony ich zdolnością rozwoju.

Rośliny wychowuje się przez to, że przez hodowanie ich popiera się ich rozwój, albo przez użycie sztucznych sposobów zmusza się je do wyzbycia się swych właściwości.

Skuteczniejsze jest działanie wychowawcze na zwierzęta. Zwierzęta mają popędy albo instynkty, za pomocą których można u nich rozwinąć przyzwyczajenie. W ten sposób doprowadza się je do rozumienia znaków, ruchów, czynności, rozkazów. Skrzętne zajmowanie się zwierzętami powoduje je, że się wyrzekają swych instynktów, że zmieniają przyrodzone usposobienie i temperament, czyli oswajają się.

Wychowanie zwierząt ma jednakże dość ciasne granice. U zdolniejszych zwierząt można nawet wzbudzić szlachetne usposobienie i uczucia, które by można nazwać moralnymi, podobnie jak na tę samą nazwę zasługują niektóre uczucia u dzieci, z tą tylko różnicą, że u dzieci są one początkiem wychowania, u zwierząt zaś jego końcem. Dlatego wpływ wychowawczy na zwierzęta, choć przy pojedynczych osobnikach zwierzęcych stosunkowo bardzo wielki, nazywamy tylko dresurą.

 

Comments

 1. Reklama:

  To Cię zainteresuje:

  płyty pa
  Poznań wywóz gruzu
  prace ogrodnicze warszawa
  zabiegi na twarz warszawa
  zabiegi na twarz Warszawa Bemowo
  zabiegi na zmarszczki
  zabudowa samochodów
  zabudowy pojazdów
  zabytki w Poznaniu
  zacieraczka do tynków