Co to jest wychowanie cz. 9

Szczęśliwszym jest przyrównanie pracy wychowawczej do pracy ogrodnika. Ogrodnik w swej trosce o młodą latorośl może dokazać wiele: może jej nawet, jak wiadomo, nadać kształt i barwę, na jaką jej się z natury nie zanosiło, może na jabłoni zaszczepić gruszę, może modry kolor bławatka zmienić na biały i czerwony. Ale obok jego wpływu działają jeszcze na roślinę wpływy atmosferyczne i fizyczne, wobec których jest bezbronnym. Kilka godzin t. z w. bory we Włoszech stanowi o plonie winnic i drzew owocowych, albo kilka godzin zagadkowej depresji atmosferycznej w biednej Irlandii o plonie ziemniaków.

Tak samo jest z wychowaniem!

Każdy wychowawca z trwogą i niepokojem pracuje nad wychowaniem, bo obok jego wpływów działa ich jeszcze wiele innych nieprzewidzianych i niepochwytnych.

Stąd pochodzą owe zagadkowe nieraz wyniki wychowania.

Przy największej troskliwości nieraz wychowanie się nie udaje; z drugiej strony przy najgorszych nieraz warunkach wyrastają nieraz ludzie dzielni i szlachetni.

Jak się to dzieje, tego dokładnie nie wiemy, bo najczęściej same interesowane osobistości nie mogą zdać sobie z tego sprawy, co na nie dodatnio albo ujemnie podziałało.

 

Comments

 1. Reklama:

  To Cię zainteresuje:

  adwokat piła
  akumulatory kraków
  atestowane kursy psychoterapii
  żaluzje Bielsko Biała
  żaluzje okienne
  żaluzje Szczecin
  żegluga statkiem po jeziorach mazurskich
  żłobek prywatny bielany
  żłobek warszawa wilanów
  żłobek wilanów
  żłobki warszawa wilanów
  żłobki wilanów
  żylaki poznań